W ostatni piątek, 25 kwietnia br. “Strefa Zmiany” została zaproszona przez Instytut Psychoterapii Gestalt, do Krakowa, na konferencję “Barwy Gestalt”. Odbyło się podczas niej dużo ciekawych warsztatów i wykładów, ale najwięcej wzruszenia spowodowało multimedialne spotkanie z wielkim autorytetem w dziedzinie psychiatrii i psychoterapii, profesorem Irvinem Yalomem , wybitnym psychoterapeutą i autorem znakomitych książek.

Profesor ma już 83 lata, ale jest w świetnej formie. Zapytany, przez kogoś z sali, jak się czuje, mówi, ze jest szczęśliwszy niż kiedykolwiek. Pomaga ludziom mierzyć się ze stratą bliskich i z ich własnym lękiem przed śmiercią. Sam oswoił się ze swoim wiekiem i stara się do końca żyć tak, aby jak najwięcej przeżyć i jak najmniej żałować.

Poleca autentycznie przeżywać życie , w zgodzie ze sobą, aby przed śmiercią, mieć jak najmniej takich chwil, których się żałuje, których się nie przeżyło, nie doświadczyło.

Jego prosty przepis na dobre życie to robić to, co się kocha, poszukiwać, rozwijać się, być dumnym z tego, co się robi, z siebie. Nie robić rzeczy, których potem można się wstydzić, nie krzywdzić innych, pomagać ludziom.

Profesor Yalom mówi, że jest przede wszystkim mężem swojej ukochanej żony, ojcem czwórki dorosłych już dzieci, dopiero potem czuje się terapeutą, wykładowcą, pisarzem i dobrym przyjacielem.

Pełny wywiad z profesorem podczas konferencji, ukaże się prawdopodobnie w lipcowym wydaniu magazynu “Charaktery”.

Instytutowi Psychoterapii Gestalt gratulujemy konferencji i życzymy dalszych sukcesów!