Wyniki badań na temat tego, w jaki sposób Polacy odpoczywają, są zatrważające, choć nasze obserwacje to potwierdzają. W dzisiejszych, zagonionych czasach, podobnie jak i mieszkańcy Europy Zachodniej, nie potrafimy wypoczywać. Czekamy przemęczeni na wymarzonyurlop, ale gdy już możemy w końcu wyjechać, nie potrafimy właściwie z niego skorzystać. Zabieramy ze sobą telefony, laptopy, papiery, aby jeszcze popracować, podomykać jakieś zaległe sprawy, których nie zdążyliśmy załatwić. Dodatkowo zabieramy ze sobą też emocjonalne obciążenia, problemy, które narosły w naszym związku, których nie omówiliśmy na bieżąco i zalegają między nami, psując wypoczynek. W rezultacie wracamy spięci i zmęczeni, jakbyśmy w ogóle nie ruszali się z domu i jakbyśmy żadnych wakacji nie mieli.

Przymus pracy i działania

Wiele osób w ogóle nie przywiązuje wagi do wypoczynku, szkoda im na to cennego czasu. Szybkie tempo pracy powoduje, ze ludzie zaczynają odbierać relaks jako ujmę, leniuchowanie. Dokładają wszelkich starań, aby aktywnie wykorzystać wolny czas, zrobić na przykład remont, wysprzątać garaż czy strych, byle tylko nie poleżeć bezczynnie na kanapie, bo to dla niektórych wręcz coś niestosownego.

Wielu ludziom trudno oderwać się od spraw zawodowych, niektórzy boją się wyjechać na dłużej, aby nie narazić się szefowi. Chcą pokazać swoje zaangażowanie w pracę i obowiązkowość, a przecież wydajny i skuteczny pracownik to taki, który jest wypoczęty i zrelaksowany. Każdy dobry szef powinien wiedzieć, że nawet przedłużony weekend czy kilka dni wolnych nie zastąpią pracownikowi porządnego urlopu. Przedłużony weekend na załatwienie spraw w urzędach czy domowych zaległości ani kawa wypita w pośpiechu nie pozwolą zmęczonemu organizmowi odpocząć i nabrać sił. Przemęczony organizm prędzej czy później da znać o sobie, brak wypoczynku odbije się na jakości pracy, a nawet na zdrowiu pracownika.

Urlop idealny

Porządny urlop powinien trwać co najmniej dwa tygodnie, a najlepszy byłby ten trzytygodniowy. Przez pierwsze dni bowiem organizm stopniowo, powoli przyzwyczaja się do nowego rytmu i klimatu, człowiek potrzebuje odespać i przestawić się na inny tryb funkcjonowania. Dopiero po około dziesięciu dniach zaczyna odzyskiwać siły i może w pełni korzystać z wolnego czasu: zwiedzać, podziwiać piękno przyrody i krajobrazu, aktywnie spędzać czas.

cały artykuł czytaj tutaj:

http://kobieta.wp.pl/kat,26323,title,Jak-wypoczac-na-urlopie,wid,15891027,wiadomosc.html