W twoim życiu, jak w życiu każdego człowieka, zdarzają się lepsze i gorsze momenty, dobre i złe chwile. Czasem cieszysz się z najdrobniejszych rzeczy a następnego dnia z trudem wstajesz z łóżka i masz wszystkiego dość. Uskrzydlają cię sukcesy ale gdy ci się coś nie udaje, wściekasz się i świat znów staje się wrogi i szaro-bury. Jak odzyskać spokój i równowagę, kiedy w domu i w pracy źle się dzieje? Jak sobie radzić ze stresem?

Wszyscy jesteśmy narażeni na porażki, rozczarowania i ból z nimi związany. To jest wpisane w kondycję ludzkiego losu i nic tego nie zmieni.

Jedno, co możesz i na co masz wpływ, to nauczyć się z tym żyć i jak najlepiej sobie radzić w sytuacjach stresujących i kryzysowych. Możesz się dobrze przygotować na gorsze momenty, które są nieuchronne.

Świadomość i akceptacja

Świadome zaakceptowanie tej prawdy, może ci pomóc kierować swoim życiem. Trudne sytuacje mogą być dla ciebie wyzwaniem, bo domagają się przyjrzenia się sobie i twojemu życiu, apelują o zaspokojenie potrzeb, o twój rozwój. Wszystkie trudności życiowe pomagają ci, bo czynią cię mądrzejszą i bardziej świadomą. Zmuszają do tego, abyś odkryła w sobie moc i siłę sprawczą, abyś przejęła kontrolę nad własnym życiem i odważnie stawiła czoła problemom, bez okłamywania siebie i bez uników. Taka postawa kształtuje charakter i rozwija samoświadomość, pomaga lepiej zrozumieć siebie i realizować śmiało swoje życiowe plany.

Już Marek Aureliusz mówił, że rzeczy są takie, jakimi je widzimy, a zmieniając opinie o nich i własną ocenę sytuacji, możemy stać się spokojniejsi i mniej zestresowani. Warto o tym pamiętać, aby zachować uśmiech, pogodę ducha i wiarę, że złe dni wkrótce przeminą.

Wewnętrzne zintegrowanie

Lepiej zniesiesz niepowodzenia i trudne sytuacje życiowe, jeśli zadbasz o każdą sferę swojego życia, od ciała, przez umysł i sferę duchową. Każdy element twojego organizmu powinien być zdrowy i silny, abyś mogła przeciwstawić się niepowodzeniom i przeciwnościom losu, poczuła w sobie moc i umiejętność radzenia sobie ze stresem.

Warto, abyś zwróciła uwagę na takie wartości, które mogą umocnić cię i pozwolą lepiej czuć się, kiedy w twoim życiu źle się dzieje. Te czynniki to zdrowe i silne ciało, zdrowy tryb życia, dobre relacje w rodzinie, grupa życzliwych przyjaciół i wspierających cię osób, zadbanie o sferę duchową, niekoniecznie związaną z jakąś jedną, konkretną tradycją religijną. Krótko mówiąc, trzeba, abyś dbała o swoje ciało i zdrowie, o dobre relacje z ludźmi, o własny krąg wsparcia osób ci bliskich, abyś życzliwie odnosiła się do ludzi, rozumiała siebie i swoje potrzeby i żyła w zgodzie z własnymi wartościami. Wtedy będziesz czuć się szczęśliwsza i wygrana w życiu, mimo problemów, które z pewnością pojawią się na twojej drodze.

Relaks przede wszystkim!

Opanowanie stresu wymaga także, abyś nauczyła się odprężać i relaksować. Mimo, iż odpoczynek jest naturalną potrzebą organizmu, to konieczność stałej mobilizacji w codziennym życiu nie pozwala jej tak łatwo realizować. Próbuj wyłączać się i regenerować siły. Przyjmij czasem bierną postawę i odłącz wszystkie sfery aktywności życiowej, czy to intelektualnej czy uczuciowej. Staraj się rozluźnić wszystkie mięśnie i nie myśleć o niczym.

Technik relaksacyjnych możesz się nauczyć, ale równie skuteczne mogą być dla ciebie ćwiczenia jogi, medytacja zen, trening autogenny czy zwykłe skupienie na oddechu. Czasem wystarczy nawet, że zrobisz sobie jakąś drobną przyjemność. Może poczytasz pasjonującą lekturę, na którą zwykle nie masz czasu, wybierzesz się na spotkanie z dawno nie widzianą przyjaciółką albo ugotujesz coś wyjątkowego dla własnej frajdy. Takie miłe aktywności pozwolą ci zregenerować się, zdystansować i inaczej spojrzeć na rzeczywistość. Dzięki nim nabierzesz sił do dalszego działania i do rozwiązywania trudnych sytuacji życiowych.

Dzięki relaksowi obniża się zużycie tlenu w organizmie, zwalnia się rytm oddechu, spada ciśnienie tętnicze i tętno, a mózg odpoczywa i regeneruje siły do dalszego wysiłku intelektualnego.

Ćwiczenia relaksacyjne uprawiane systematycznie, pomogą ci formować korzystne cechy osobowości, jak odporność psychiczna, życzliwość, stanowczość, odwaga, wytrwałość. Pomagają też dotrzeć do zapomnianych czy tłumionych emocji, które są kluczem do zrozumienia, czego potrzebujesz, czego ci w życiu brak a czego wcale nie chcesz. To pozwoli ci realizować własne, niezaspokojone potrzeby i być szczęśliwą.

mój artykuł ” Jak radzić sobie ze stresem” ukazał się w serwisie Wirtualnej Polski

[really_simple_share]